Kuidas kiire elutempo juures perega kvaliteetaega veeta?
Lapsega kvaliteetaja veetmine tähendab igapäevaseid koostegemisi. Sinu lapse arenguks ja tulevikusuhete loomiseks on hädavajalikud lihtsad ja sisukad vestlused, näiteks perega koos õhtusöögilauas või unejuttude lugemise ajal.
Lapsevanemana valmistad Sa oma last ette hariduse omandamiseks ja edasise karjääri valikuks. Samuti aitad Sina tal luua mustreid, mis tekivad täiskasvanueas sõprus- ja romantilistes suhetes. Isegi kui Sa tunned, et Sul ei ole piisavalt aega erinevate kohustuste jaotamiseks kodus ja/või töökohal, võid Sa üllatuda, kui palju võimalusi on lisada oma ellu kvaliteetaega lapsega. Alusta nendest praktilistest ideedest.
Lapsega kvaliteetaega veetes pea meeles:
1. Ole autentne. Kas Sa tunned ennast süüdi, kui näed Facebooki postitusi lapsevanematelt, kes viivad oma lapsi eksootilistele puhkustele või võimaldavad lastele kulukaid hobisid? Võrdlemise asemel on konstruktiivsem keskenduda tegevustele, mis sobivad Sinu pere eelarve ja elustiiliga. Lapsed naudivad ja hindavad koos perega tehtavaid tegevusi, mis on lihtsad ning ei ole üle pingutatud.
2. Pööra tähelepanu. Anna oma lapsele teada, kui palju Sa temast hoolid. Kuula tähelepanelikult, mida tal öelda on. Kui te veedate koos aega, proovi olla täielikult kohal, selle asemel, et vaadata oma telefoni või mõelda, mida Sinul järgmiseks vaja teha on. Sinu laps kasvab väga kiiresti!
3. Tunnusta last. Kiida oma last ning anna talle positiivset tagasisidet. Tunnusta teda, kui ta saab hea hinde tema jaoks raskes õppeaines. Täna oma last selle eest, et ta oli kannalik oma noorema õe või vennaga mängides või kattis laua ilma küsimata.
4. Avasta, mille vastu Sinu laps huvi tunneb. Uuri, mida Sinu lapsele meeldib teha, et ka Sina saaksid selles osaleda. Teile mõlemale võib meeldida mängida videomänge või kuulata klassikalist rokki. Ole avatud proovima koos lapsega midagi uut, mis võib teile meeldida.
5. Vajadusel tee uuendusi. Sinu lapse vajadused muutuvad aja jooksul. Kui nad kasvavad väikelapsest teismeliseks, soovivad nad saavutada suuremat iseseisvust, kuid tõenäoliselt võtavad nad vastu kutse koos autosõitu harjutada või koos telekast lemmikspordiala vaadata.
6. Jää kättesaadavaks. Kvaliteetaeg võib olla igal pool ja igal ajal. Pead leidma võimalusi, kuidas muuta ennast lapsele kättesaadavaks ja ligipääsetavaks.
Kvaliteetaja veetmise näited:
1. Sööge koos perega ühise laua taga. Einestage perega koos nii tihti kui võimalik. Kui teil on raske argipäeva õhtuti koos einestada, proovige süüa koos hommikusööki või einestada koos nädalavahetustel.
2. Jaga kodutöid. Palu lastel endaga liituda, kui teed süüa või koristad garaaži. Tegevuse ajal on teil võimalik omavahel vestelda, läbi mille õpivad lapsed väärtuslikke elutarkusi.
3. Planeeri individuaalaega. Korralda nii, et Sa veedaksid oma lapsega aega üks-ühele. Sa saad lapse kohta rohkem teada ja avastad, et naudid neid sisukaid vestlusi, millest Sa muidu võid ilma jääda.
4. Reisige koos. Olgu see siis perepuhkus või sõitmine jalgpallitreeningule, mõlemal juhul on teel sihtkohta võimalik vestelda. Rääkige omavahel ning laske vestlusel loomulikult kulgeda.
5. Tehke perega koos vabatahtlikku tööd. Teiste aitamine võib Sind oma lapsele lähemale viia. Selgita välja, mis teile mõlemale hingelähedane on ning uurige internetist, millised on teie võimalused (näiteks loomade varjupaiga külastamine, „Teeme ära“ talgud jne).
6. Tehke pilte. Näost näkku suhtlemine on kõige olulisem, kuid üksteisele naljakate või liikuvate piltide saatmine aitab teil sidet hoida. Tehke seda päeva jooksul, andes üksteisele teada, millega päeva jooksul kokku puutute. Tehke koos album, mida saate hiljem koos vaadata.
7. Olge iga päev ühenduses. Isegi kui Sa töötad väljaspool kodu ja näed oma last vaid paar tundi päevas, tasub kvaliteetaeg ära seni, kuni Sa oled järjekindel. Võiksid leida iga päev aega vestelda lapsega 15 minutit järjest.
Kasuta kvaliteetaega, et luua lapsega positiivne suhe, mis annab aluse tema tulevikule, saamaks õnnelikuks ja tegusaks täiskasvanuks. Naudi koosveedetud hetki ja loo mälestusi, mida te mõlemad hindate.
Allikas: Monika Foley, Child Development Institute; tõlkinud ja kohandanud Varajase Kaasamise Keskus; pilt Unsplash / Mathilde Langevin