Jõulud on peagi käes: alustage pühadeaegse stressi vähendamist kohe
Kuigi pühad loovad meie elus kõige õnnelikumaid hetki, võivad need põhjustada ka paljus stressi. Lisaks tavapärasele töögraafikule, igapäevastele toimetustele kodu ja lastega, on vaja teha sisseoste, koostada nimekirju ja valmistada toitu. Lisaks peavad mitmed pered tegelema perekondlike erimeelsuste, ajakava klapitamise ja rahaliste probleemidega. Kuigi olukord võib tunduda lootusetu, on võimalik kõikide pühadeaegsete lisategevuste ja ettevalmistuste juures jõulustressi siiski vähendada.
11 tõestatud strateegiat, mis aitavad jõulustressi ja pingeid vähendada
Mõned neist meetoditest võivad olla nii tõhusad, et hakkate neid kasutama aastaringselt, mitte ainult pühade ajal.
1. Tunnistage endale, et kõik ei pea olema täiuslik
- Televisioonis näidatavatel pühadereklaamidel ja -filmidel puudub perekokkutulekute realistlik kujutamine.
- Nõustuge sellega, et saate nautida imelisi koosviibimisi pühade ajal olenemata sellest, kas lapsed kogemata joogi maha ajavad või ei ole te leidnud pidulikke salvrätirõngaid.
- Uskuge, et enamik inimesi vaevalt märkab, kui pirukad on veidi liiga kaua küpsenud või kui unustasite jõhvikakastme.
2. Ostke kingitused varakult
- Kui saate eemaldada oma nimekirjast pühadeostud varakult, väldite viimase hetke survet. Te ei pea poodlema ostlemise tippaegadel ning tegema kingi valikul viimase hetke otsust.
- Teine võimalus seda stressi vältida, on teha kõik oma pühadeostud veebis.
3. Vähendage oma pühadeplaane
- Kuna täiskasvanutel võib mõnikord olla liiga idealistlik vaade oma lapsepõlvekogemusest tulenevatel pühadel, võib see strateegia olla väljakutse. Plaanide vähendamine eeldab, et olete jõulude planeerimisel paindlikum.
- Laske lahti mõttest, et ilmtingimata on oluline planeerida ja läbi viia rikkalikke pidustusi. Võib-olla eelistate pigem väiksemaid ja intiimsemaid koosviibimisi pere ja sõpradega pikema aja vältel, mitte suursündmust, mille organiseerimine suurendab stressi.
- Jätke meelde, et suurepäraseks aja veetmiseks lähedastega ja armastuse näitamiseks ei pea te leidma ideaalset kingitust ega kulutama kõige rohkem raha.
- Püüdke meeles pidada – mõte on see, mis loeb. Enamik inimesi ei mäleta kunagi lahedat kingitust, mis neile on tehtud. Neile jäävad mälestused perega koos veedetud kvaliteetajast.
4. Kasutage aja säästmiseks otseteid
- Mõelge välja lihtsamad viisid toimetusteks, kus võimalik, et säästa aega teiste ülesannete jaoks. Näiteks: pirukate küpsetamise asemel tellige need lähedal asuvast restoranist, mis on tuntud oma maitsvate küpsetiste poolest või delegeerige ülesanne hea küpsetusoskusega külalisele.
- Kinkekaart on väga sobiv kingitus. Paljud inimesed eelistavad saada kingituseks kinkekaarti, et nad saaksid ise valida, mida soovivad. Kinkekaarte on enamikest poodidest lihtne leida.
5. Võtke aega iseendale
- Pühade ajal mõtleme palju teistele, kuid võime seejuures unustada oma vajadused. Teiste eest hoolitsemiseks peate esmalt hoolitsema enda tervise ja heaolu eest.
- Üks võimalus lõõgastumiseks on võtta endale aeg ning tegeleda enda meelistegevusega.
6. Jääge rahulikuks
- Kuigi see ei pruugi iga pere jaoks probleem olla, põhjustab koosolemine mõnikord konflikte ja kokkupõrkeid. Enne pereüritusega liitumist mõelge teemadele, mis võivad tuliste aruteludeni viia ning võtke kindel siht neid teemasid pühadelauas vältida.
- Vajadusel võtke aeg maha: minge teise tuppa, hingake sügavalt ning liituge seltskonnaga kui tunnete, olete rahunenud.
7. Jätkake oma treeningrutiiniga
- Pühadeaeg võib tavapärase rutiini segamini lüüa, kui püüdke leida endiselt aega liikumiseks. Kuigi lühike treening ei pruugi anda nii head tulemust hea füüsilise vormi saavutamiseks, vähendab liikumine oluliselt stressitaset.
- Juba 20 minutit treeningut vabastab endorfiine, mis loovad õnnetunde, leevendavad stressi, parandades samal ajal sellega toimetulemise võimet.
8. Jälgige oma toitumist
- Ei ole aus ega otstarbekas endale pühade ajal mitte lubada täielikku nautimist, kuid seda on võimalik kontrolli all hoida.
- Jälgige, mida te sööte – mõnede toiduainete tarbimine suures koguses võib teie enesetunnet mõjutada. Näiteks kofeiin ja maiustused.
9. Ostke endale kingitus
- Kuigi olete juba kulutanud raha kõikide teiste peale, ei ole ühtegi põhjust, miks ei võiks endale midagi osta. Nii tagate, et saate kingituseks kindlasti midagi sellist, mida soovite.
10. Puhake piisavalt
- Pühadeaeg on üldiselt põnev aeg. Mõnel juhul võib põnevuse ja stressi tõttu uni kaduda. Olge enda vastu lahke ja minge varakult magama. Öösel vähem kui 8 tundi magamine võib tekitada lisastressi.
- Kui vajate meeldetuletust, kasutage telefoni seadeid, mis annavad märku, kui on aeg puhkamiseks.
11. Õppige delegeerima
- Kui mõistate, et vastutate liiga paljude ülesannete eest, jagage need pere vahel laiali. Kaasake lapsi teatud ettevalmistustesse, mis on neile jõukohased.
Kui loobute soovist olla täiuslik, alustate pühadeostlemist varem, vähendate ootusi ja kasutate aja säästmiseks otseteid, alandate oma pinget tunduvalt. Mõelge sellele, mida soovite, et pühad teile ja teie perele tähendaksid. Seejärel saate minevikul põhinevatest ootustest lahti lasta ja koos veedetud aega nautida. Lõppkokkuvõtteks pühad ju selleks ongi – sisukate hetkede ja mälestuste loomine kõige kallimate inimestega.
Allikas: Monica Foley, Child Development Inistutute. Tõlkinud ja Eesti oludele kohandanud Varajase Kaasamise Keskus. Pildid Unsplash/